klimatyzacja klimatyzatory | klimatyzacja, klimatyzatory, wentylacja

podłoże

Na razie przygotowuje podłoże i wysypię to cienką warstwą klińca, może za rok czy dwa lata wezmę się za kostkę brukową.
Koparka wykorytowała mi podjazd na głębokość 30-35cm, na warstwę na sam spód dałem piasek o dość żwirowej charakterystyce. Wyliczyłem, że aby ta warstwa miała jakieś 10 cm grubości musze nawieźć około 30 ton piachu.
Pytanie pierwsze ile ten piach siądzie przy zagęszczeniu? Bo możliwe, że zagęszczenie sprawi, że będę musiał dowieźć więcej ton piachu aby uzyskać 10cm grubości. Później na to chciałem nawieźć piach bardziej sypki + cement, a na sam koniec kliniec.W przyszłym roku planuje budowę domu energooszczędnego, który nie przekracza 40 kWh/m²rok.
-prosta bryła na bazie prostokąta z poddaszem użytkowym,
-bez garażu,
-bez balkonów,
-ok 90m2 pow
Wracając do tematu, zastanawiam się nad głównym sposobem ogrzewania takiego domu. Dodatkową opcją będzie kominek z dgp, oraz rekuperacja.
Czy opłaca się w takim domu inwestować w piece na paliwo stałe ? Jeśli tak to w jakie, a jeśli nie to co w zamian ?
Zaznaczam że na działce nie mam gazu ziemnego. jak pompować ciepło do domu.. z którego ono ucieka..
bo ogrzanie domu to takie poklepywanie się po pupci…odnośnie domu energooszczędnego odradzam stosowanie paliw stałych, a już na pewno takich jak węgiel, czy ekogroszek.
W nowym budownictwie odchodzi się od tych technologii na rzecz czystszych rozwiązań. Koszty utrzymania domu jednorodzinnego to w dużej mierze koszty związane z jego ogrzewaniem i zużyciem prądu. Coraz większe znaczenie ma również chłodzenia budynku w lecie. W nowoczesnym domu koszty chłodzenia mogą przewyższać koszty jego ogrzewania. Dlatego warto pozyskiwać energię jak najtaniej i ograniczać do maksimum jej ucieczkę na zewnątrz budynku.
Co zaspokoi takie potrzeby? Pompy ciepła gruntowe lub powietrzne. Pompa może ogrzewać dom, ale również chłodzić go w letnie upalne dni. Pompa ciepła potrzebuje niewiele miejsca do jej zamontowania – można ją zamontować w pralni, kuchni czy łazience. Nie potrzebuje natomiast osobnego pomieszczenia na kotłownię czy magazyn paliwa. Można ją zamontować niemal w każdym dostępnym miejscu w domu, pracuje cicho i nie zanieczyszcza środowiska. Przede wszystkim jednak, pompa ciepła nie wymaga obsługi.
Ale to nie wszystko, bo pompa ciepła:
– w instalacji wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła, pompa może dogrzewać do potrzebnej temperatury powietrze nawiewane do pomieszczeń – niższe koszty eksploatacji rekuperacji;
– może korzystać z darmowego prądu słonecznego produkowanego przez domową instalację fotowoltaiczną – również w zimie, korzystając z sieci energetycznej jako magazynu prądu i rozliczania w systemie opustów – ok. 80% naszego prądu słonecznego wprowadzonego do sieci odzyskamy za darmo;
– w modernizowanych budynkach może współpracować z tradycyjnym ogrzewaniem, np. gazowym, olejowym, czy wykorzystującym paliwa stałe.
Na szczególną uwagę zasługują przy tym powietrzne pompy ciepła – niższe koszty inwestycji w porównaniu z pompami wykorzystującymi ciepło z gruntu, przy satysfakcjonujących kosztach ogrzewania.
Jak ma być kominek .. czemu nie. połączony z ogrzewaniem elektrycznym.. i więcej bym nie kombinował..
Bez komina – powietrzna pompa ciepła..
Pytanie drugie to jakie proporcje dać przy mieszaninie piachu z cementem? 5:1 (5 jednostek piachu na 1 jednotę cementu).Nie stabilizuj piasku przed klińcem gdyż zepsujesz całą warstwę drenażową.
Pomiędzy te warstwy daj geowłókninę żeby kliniec nie mieszał się z piaskiem.
Jeśli to tylko 10 cm to musisz nawieźć przynajmniej 15 cm bo siądzie pod zagęszczarką.
Zagęścić musisz także sam kliniec tak udrażnianie kanałów aby stanowił solidną podbudowę.
Jeśli piasek stabilizowany cementem to taką podbudowę wykonuje się zamiast klińca.
No i pytanie trzecie to zagęszczarka. Sąsiad ma zagęszczarkę 500 czy to nie za dużo? Czy raczej czym cięższa tym lepiej? Jak patrzyłem na filmiki firm które kładą kostkę to mają z reguł takie 200-300 max

Skocz do góry