klimatyzacja klimatyzatory | klimatyzacja, klimatyzatory, wentylacja

licznik na instalacji

„Aby jednak rozwiać ostatecznie wszystkie wątpliwości postanowiłem przeprowadzić eksperyment polegający na całkowitym wyłączeniu grzejników. Od 1 stycznia 2012 roku zakręciłem zawory na wszystkich swoich grzejnikach. Codziennie notowałem temperatury w pokojach, temperaturę na klatce schodowej i temperaturę zewnętrzną. Ku mojemu zdumieniu mimo wyłączonych grzejników temperatura utrzymywała się na poziomie 20 0C -22 0C, nawet w największe mrozy. Jedynie w pokoju szczytowym (duża ściana zewnętrzna) na krótko spadła poniżej 18 0C. O czym to świadczy? Właśnie o tym, że znacząca większośd ciepła dociera do mieszkań poza grzejnikami opomiarowanymi.” (strona 54 „Analizy”)
W jakim bloku mieszka ten człowiek, jakie są tam ściany pomiędzy mieszkaniami skoro mimo wyłączonych grzejników temperatura nie spadła mu poniżej 18*C nawet w największe mrozy.

Chyba zagalopowałem się w poprzednim poście. Po chwili zadumy widzę to tak. Wspólnota ( blok, budynek itp ) z dostawcą ( PEC) rozlicza się z całości dostarczonego ciepła za pomocą legalnego ciepłomierza.
Aktualne przepisy nakazują montaż indywidualnych ciepłomierzy ( co ) i wodomierzy ( zatem cw ) . Ale wobec faktu rozliczania się z dostawcą z miernika zbiorczego podzielniki ciepła służą do wewnętrznego podziału kosztów.

Jesli jest to blok mieszkalny to nie ma sily, aby jeden lokator zaoszczedzil na ogrzewaniu, bez narazania innych lokatorow na wyzsze koszty. Jak zamknie grzejniki to i tak bedzie mial w miare cieplo bo sciany sasiadow beda mu ogrzewaly mieszkanie.
Jesli mieszka sie we wspolnocie to trzeba rozliczac sie wspolnie.
Ci co przesadnie chca oszczedzac, bo pewnie wiedza ze i tak nie zmarzna , powinni byc wyeksmitowani ze wspolnoty.
Zamiast licznikow ciepla, powinny byc rejestratory roznicy temperatur na scianach miedzy mieszkaniami.

Znam z innej strony tę metodę . Mieszkam na ostatnim piętrze . Kiedy liczono od m2 to zawsze zimno miałem . Sprytni sasiedzi z niższych kondygnacji powywalali u siebie kryzy i cieszyli się ciepełkiem a ja marzłem . Po zainstalowaniu podzielników już kryz nie założyli , ale poprzykręcali zawory , jak dostali pierwszy rachunek za CO . I od razu u mnie zrobiło się ciepło . Ja już wolę ” niesprawiedliwe ” i nielegalizowane podzielniki hydraulik Warszawa . A dokładne rozliczenie to tylko liczniki ciepła – ale kto zapłaci za nie i za modernizację instalacji ?
Podam własny przykład: po śmierci mojej matki jej mieszkanie stało prawie całą zimę puste. Zakręciłem wszystkie grzejniki i przynajmniej raz na dwa tygodnie zaglądałem i sprawdzałem temperaturę w mieszkaniu. W zależności od temperatury na zewnątrz temperatura w mieszkaniu utrzymywała się pomiędzy 14 a 8 stopni. Mieszkanie na I piętrze, brak pokoi w szczycie, blok ocieplony.

Skocz do góry