klimatyzacja klimatyzatory | klimatyzacja, klimatyzatory, wentylacja

zrobić klimatyzację

Mnóstwo już w życiu zrobiłem rzeczy. Jedne bardziej inne mniej pozytywnym skutkiem. Były tez całkowite porażki. Uwazam że moja wiedza techniczna jest wystarczająca do wyzwań jakie sobie stawiam klimatyzacji :) Bez chwalenia, ale moje umiejętności manualne oraz doświadczenie w różnych pracach warsztatowych czy budowlanych są zdecydowanie ponadprzeciętne. Widuję mase róznych wykonanych projektów przez ludzi i stąd moje stwierdzenie. Wykonałem masę prac i czynności. Począwszy od prymitywnego układania kostki brukowej, przez samodzielne wykonanie całej elektryki, hydrauliki, solarów, skończywszy na wyrafinowanym własnego projektu transceiverze 0-30MHz 50W z podwójną przemianą częstotliwości sterowanego Sem AD9851 z moim oczywiście programem w assemblerze.
Tak więc wyzwanie polutowania do kupy paru rurek miedzianych, podłączenie sprężarki uprzednio wyczyszczonego wymiennika to dla mnie po prostu czynność banalna:)
Nie odbierz tego jako przechwałki ale uważam że nie ocena zdolności czyjejś osoby tu powinna zajść ale doping.  Bo doping powoduje że wymyśla się coraz bardziej wyrafinowane przedmioty.

1.Pompa ciepla została wykonana z kompresora tłokowego 3 faz.,
8,5 kw, grzania przy odparowaniu +5 i skraplaniu +40 czynnik roboczy R 407

2.parownik rurowy  klimatyzacji orginalny od jakiegos urzadzenia chlodniczego wydajnosc ponad 8 Kw

3.zawor PM wodny do regulacji przepływu wody sterowany cienieniem skraplania freonu

4. pompka obiegowa 55W przy 4 m podnoszenia

5.skraplacz powietrzyny zamontowany w pomieszczeniu z wyrzutem zimnego powietrza na zewntarz, odporawanie caly czas w temp otoczenia +10 st

6.Automatyka klimatyzacji własnej konstrukcji wraz z ostrajaniem goracym gazem.

Pompa pracuje w warunkach takie jakie pananują obecnie przy skraplaniu +50 st i odparowaniu +5.Maksymalna temperetura wody jaka sie udalo uzyskac jest to 28 st C i ani deka wiecej oczywiscie przy ciagej pracy pompy.Obieg wody jest non stop nbatomiast poczas pracy kompresora jest zamukany by-pass i puszczany zaworem PM.Nie bylo mozliwe uzyskanie wysokiego cisnienia skraplania i znacnej temperetury wody przy maksymalnym przeplywie wody przrz parownik.Odtajniem steruje zegar i automatyka i nie dopiuszcza ona do zalodzenia skraplacza co przy warunkach obecnych nie nastepuje z powodu zbyt duzej tem[pretary otoczenia.
Przejdzmy do meritum
PC ogrzewa wode do centralnego klimatyzacji do CO bez podłogowki, dom o powierzchni ok 180 m2 czerwona cegła ponad 43 cm muru plus nowe okna, przy temp wody ok 25,5 st tempretura w pomieszczeniu wynosi 19 st.

Zurzycie energi elektrycznej dla godzinej pracy klimatyzacji wynosi 2 kWh =98gr
Zurzycie dobowe energi elektrycznej ok 48 kWh =23,52
zurzycie miesieczne energi el. = 705 zl

Reasumując zbyt niska temp wody bo tylko ok 28 st oczywoscie wody powrotnej, nalezalo by zwiekszyc moc kompresora i zmienic wymmienniki aby polepszyc jej parametry , teoretycznie ciagla praca pompy w ciagu doby

efekt:
poza ekologią to duzo tańsze przy tej tepertaurze bedzie ogrzewanie gazowe niz PC bo miesiecznie wynosi mnie ono okolo 620 zl.

Wstępny eksperyment myślę przeprowadzić wrzucając parownik z lodówki do szamba a skraplacz też ten lodówkowy umieścić w pojemniku 100l wypełnionym wodą. Będę mógł łatwo obliczyć ilość wyprodukowanego ciepła.
Na poczatek kapilara będzie ta która jest w lodówce. Myślę że pracując z tą sprężarką w lodówce jest optymalna. Nie chcę inwestować dużo w eksperyment. Gdy się powiedzie, zdecyduję jak zbudować docelowy układ.
Czynnik chłodniczy to ten który jest na tabliczce sprężarki. Jest spora zależność rodzaju czynnika od typu sprężarki klimatyzacji i używanego oleju. Jak będę demontował sprężarkę z lodówki to zerknę jaki to czynnik.
COP trudno powiedzieć. Nie wiem. Eksperyment pokaże.
W necie jest sporo pozytywnych opinii o odzyskiwaniu ciepła z szamba.

Skocz do góry