klimatyzacja klimatyzatory | klimatyzacja, klimatyzatory, wentylacja

Klimatyzacja pomaga

Może troche zbyt pesymistycznie… Tez dzisiaj sie o tym dowiedzialem i wydaje mi sie, ze to nieprawdopodobny skok do przodu.

Warto jeszcze dodac, ze testowano jeden samochod z klimą (z kierowca – na wszelki wypadek), ktory przejechal ponad 200 tys. kilometrow bez ingerencji kierowcy i bezwypadkowo. Zdarzyla sie tylko jedna stluczka, kiedy to automatyczny samochod został na światłach uderzony z tyłu.

Możliwości takich samochodow w przyszlosci sa niewyobrazalne. Prawie bezwypadkowa jazda (zawsze zdarzy sie cos nieprzewidywanego), likwidacja korkow, automatyczne planowanie najlepszej trasy, oszczednosc benzyny … Możliwości klimatyzacji bez liku. Nie sadzilem, ze nastapi to tak predko. Pewnie, wdrazanie tej technologii potrwa lata, ale fajnie widziec, jak technologia postepuje skokowo do przodu. „niespełna pięć lat temu pisałem o wynikach Urban Grand Challenge DARPA”

Są firmy, których północnoamerykański oddział bierze udział w zawodach Urban Grand Challenge DARPA a europejski w projekcie HaveIt. „Wydawało się wówczas, że droga od maszyn wartych miliony i zasilanych superkomputerami do autonomicznych pojazdów opartych na standardowych rozwiązaniach potrwa wiele, wiele lat.”

Hm, o ile wiem to samochód Google korzysta z Lidara, a to raczej nie jest „standartowe rozwiązanie klimatyzacji”.
Inne firmy wykorzystują np. kombinację wielu radarów o różnych zasięgach plus specjalizowane kamery. Nie są to wprawdzie laserowo-satelitarne wojny gwiezdne Googla ale te radary też znowu aż takie codzienne nie są.

„Tyle tylko, że my już technologię autonomicznych pojazdów mamy opanowaną ? wóz ciągnięty przez konia”
Zdziwiłby się Gospodarz w jakim kraju pisze się oprogramowanie (jako podwykonawca w ramach outsourcingu) dla tej firmy co to i projekcie DARPY i w HaveIt uczestniczy…
A jego Volkswagen Passat z klimatyzacją prawie całkiem autonomicznie wrócił sobie z Las Vegas do domu w Michigan…

Nie po to homo sapiens kupuje sobie samochód z klimatyzacją, żeby ten sam jeździł. A już na pewno homo sapiens polakus. Czy automat może przewidzieć zachowania kierowców? Moim zdaniem to jest raczej akcja promocyjna. Cos takiego można zbudować w kilku egzemplarzach, żeby się zareklamować jako innowacyjna firma.

Samochody podobno miały zniknąć, a tutaj się okazuje, że mają same jeździć.

Skocz do góry